image

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Návštěva ředitelů MŠ a ZŠ z Ukrajiny

Návštěva ředitelů MŠ a ZŠ z UkrajinyDatum konání:
11.3.2024
Datum ukončení:
14.3.2024
Bylo nám ctí, že jsme mohli v rámci projektu Místní akční plán vzdělávání přivítat v našem regionu ukrajinské ředitelé a ředitelky základních a mateřských škol za doprovodu tajemníka tamního školství ve dnech 11.3 až 13.3. 2024 také v rámci partnerství s Dobrovolným svazkem obcí POCIDLINSKA. Přijeli se za námi podívat z oblasti Územního sdružení Teresva, Ťačivského okresu Zakarpatské oblasti. Velmi děkujeme paní Laryse Prodanets za zprostředkování tohoto setkání, komunikaci a tlumočení oba dva dny v rámci této akce.
V úterý 12.3. jsme navštívili mateřské školky ve Sloupně a Novém Bydžově. Dále jsme navštívili Základní a mateřskou školu v Lovčicích a Základní školu v Chlumci nad Cidlinou.
Tématy setkání bylo především financování škol, zájmové kroužky, platy a odměňování ředitelů, semináře a vzdělávání pedagogů i nepedagogických pracovníků.
Všichni pedagogové si prošli prostory škol, byli nadšeni z prostředí, vybavení i učeben. Byli překvapeni, že se žáci přezouvají, sami si po sobě uklízejí nádobí po obědě a udržují čistotu ve svých třídách.
Ve středu 13.3. jsme nejprve navštívili SŠTŘ Nový Bydžov-středisko praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou. Celým provozem nás provedl pan ředitel Mgr. Vladimír Blažej. Prošli jsme prostory celé školy, kde se vyučuje obor Řezník – uzenář, Kuchař – číšník a Cukrář. Ukrajinští ředitelé a ředitelky měli prostor pro dotazy, které hojně využili.
Další zastávkou naší tour, bylo středisko praktického vyučování technických oborů Na Švarcavě v Novém Bydžově. Kde se praktickým dovednostem učí žáci v oboru Automechanik motorových vozidel, Řidič nákladní a osobní dopravy, Opravář zemědělské techniky, Diagnostik motorových vozidel.
Na závěr jsme zavítali do firmy Distar CZ a.s., kde jsme ukončili naši prohlídkovou cestu povídáním o letecké technice. Vyčerpávající informace nám poskytl majitel firmy pan Viktor Roháč.
Při společném závěrečném setkání u kávy jsem spolu se zástupci z řídícího výboru MAP a zástupci obcí projednali principy financování škol v České republice a Ukrajině, přístupy k žákům, inkluzi, strategické plánování a mnoho dalšího. Toto jednání přispělo k vzájemné výměně zkušeností všech zúčastněných.
Toto setkání bylo velmi obohacující pro všechny zúčastněné a zároveň byla nastíněna možnost další spolupráce v budoucnu.
Těšíme se zase někdy naviděnou.
ZŠ Lovčice
předávání dárků v ZŠ a MŠ Lovčice
ZŠ Chlumec nad Cidlinou
ZŠ Chlumec nad Cidlinou
setkání se starosty
návštěva u firmy DISTAR CZ a.s.
SŠTŘ Nový Bydžov-středisko praktického vyučování Chlumec nad Cidlinou
SŠTŘ- Chlumec n/C
SŠTŘ- Nový Bydžov, Na Švarcavě